GAPS :  Gut and Psychology Syndrome

             Gut and Physiology Syndrome
                          Dr Natasha Campbell-McBride

Par ko šajā lapā

GAPS ir saīsinājums no vārdiem 

Gut And Psychology Syndrome + Gut And Physiology Syndrome

GAPS ir atveseļojoša uztura programma, kam pamatā ir samazināta ogļhidrātu satura uzturs.

Dzeltenā GAPS grāmata 2022. gadā ir iztulkota un izdota arī latviešu valodā.

GAPS līdz nesenam laikam nozīmēja Gut and Psychology Syndrome [i], un tas uzsver zarnu trakta un smadzeņu veselības saistību. 

Tagad ar GAPS saprotam arī Gut and Physiology Syndrome [ii], kas, savukārt, skaidro zarnu trakta veselības nozīmi cilvēka fiziskās veselības aspektā.

Tātad abi šie GAPS termini kopā apraksta kuņģa-zarnu trakta veselību kā pamatu cilvēka veselībai - kā mentālajai, tā fiziskajai. GAPS atsaucas uz Hipokrātu (460-370 BC), kas jau tad zināja, ka visas slimības sākas zarnās un ka, uzlabojot gremošanas trakta veselību, iespējams mazināt daudzu slimību simptomus.

GAPS kā medicīnisks sindroms un reizē arī uztura programma ir aprakstīts divās grāmatās, ko sarakstījusi krievu tautības ārste neiroloģe Natasha Campbell-McBride, kas  dzīvo un strādā Lielbritānijā, Kembridžā.

Grāmatās ārste apraksta pašas izveidoto GAPS diētu jeb uztura programmu un apgalvo, ka šī pieeja var izārstēt no daudzām mentālām un fiziskām saslimšanām. To Natasha Campbell-McBride saka no savas pieredzes, jo ar viņas izveidoto GAPS diētu daktere ir izārstējusi savu dēlu no autisma. 

Šajā bloga sadaļā vari uzzināt

Kas ir GAPS diēta  un Kam GAPS diēta var palīdzēt

Plašākā sadaļa būs GAPS Uztura programma, kur vairākās apakštēmās izstāstīšu sīkāk, ko nozīmē GAPS dzīvesveids.

Parunāsim vairāk par GAPS un autismu

Vari just līdzi manis pašas veiktajam GAPS diētas eksperimentam, ko aprakstu savā GAPS diētas dienasgrāmatā

2014. gada martā es piedalījos Dr Natasha Campbell-McBride rīkotajos GAPS konsultantu kursos Londonā, kur nostiprināju jau esošās un uzkrāju jaunas zināšanas par GAPS, kā arī smēlos iedvesmu, lai spētu palīdzēt cilvēkiem arī Latvijā. 

Šobrīd esmu vienīgā sertificēta GAPS uztura konsultante Latvijā (Certified GAPS™ Practitioner, CGP)


GAPS grāmata

Gremošanas trakta un psiholoģisko traucējumu sindroms (Zarnu veselības un smadzeņu darbības savstarpējā saikne), Nataša Kempbela-Makbraida, Tulkojums no angļu valodas Līvija Vulfa, Silvija Ābele, 2022


Gut and Psychology Syndrome: Natural Treatment for Autism, ADD/ADHD, Dyslexia, Dyspraxia, Depression, Schizophrenia, Dr Natasha Campbell-McBride, 2010


Gut and Physiology Syndrome: Natural Treatment for Allergies, Autoimmune Illness, Arthritis, Gut Problems, Fatigue, Hormonal Problems, Neurological Disease and More, Dr Natasha Campbell-McBride, 2020Šī www.curantur.lv sadaļa (informācija, saites) beidzamo reizi pārskatīta      2024. gada 13. martā