Pētījums par uzturu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem

Uzturs ar samazinātu ogļhidrātu saturu (SCD/GAPS) autiskā spektra simptomu mazināšanai bērniem - pilotpētījums  

Maģistra darbs

Darba autore Silvija ĀBELE

Darba vadītāja Dr Med Asoc. prof. Laila MEIJA

 Latvijas Universitāte Studiju programma UZTURZINĀTNE

Rīga 2019


SECINĀJUMI

  1. Pētījuma ietvaros gremošanas trakta simptomi mazinājās abām pētījuma grupām, tāpēc nav iespējams izdarīt secinājumus par SCD/GAPS uztura un vitamīnu/uztura bagātinātāju ietekmi uz gremošanas trakta veselību. Visizteiktāk mazinājās fēču smaka, vēdera pūšanās un vēdera sāpes. Dati nav pārliecinoši un nav statistiski nozīmīgi.
  2. Pētījumā apstiprinājās, ka ar SCD/GAPS uzturu, papildinātu ar vitamīniem un uztura bagātinātājiem, bērniem ar AST iespējams uzlabot uzvedību. Bērniem pētījuma ietvaros mazinājās neatbilstoša uzvedība, aizkaitināmība un hiperaktivitāte.
  3. Pētījumā apstiprinājās, ka ar SCD/GAPS uzturu, papildinātu ar vitamīniem un uztura bagātinātājiem, bērniem ar AST iespējams mazināt sensoro jutību. Pētījuma beigās bērni vairāk juta savu ķermeni, retāk veica neracionālas kustības, bija mazāk jutīgi uz gaismu un troksni.
  4. Pētījumā apstiprinājās, ka ar SCD/GAPS uzturu, papildinātu ar vitamīniem un uztura bagātinātājiem, bērniem ar AST iespējams mazināt kopējo autisma simptomu intensitāti. Visvairāk bērniem uzlabojās uzvedība, valodas uztvere un sapratne, uzmanības noturība un socializēšanās prasmes.

SCD/GAPS uzturs un ieteiktie vitamīni un uztura bagātinātāji var būt drošs un efektīvs veids, kā palīdzēt bērniem ar AST mazināt autiskā spektra simptomus un izpausmes. Lai apstiprinātu šos rezultātus, būtu nepieciešams apjomīgāks pētījums ilgākā laika periodā.