Skābēsim kāpostus savai veselībai
Te bloga formātā pārpublicēju iepriekš - 2014. gada 17. decembrī - publicēto rakstu
Nedaudz īsāku ievadu un darba aprakstu skati sadaļā
Un beidzot uzticu Tev savu vienkāršo kāpostu skābēšanas recepti, lai arī Tu līdz Ziemassvētkiem paspēj tikt pie vēl kraukšķīgiem, bet jau ieskābušiem super veselīgajiem skābētiem kāpostiem. Ja nepaspēj uz Ziemassvētkiem, tad Vecgada vakaram garantēti:) Un, lai kā man gribētos šo manu steigu (Tev uzrakstīt laikā) sasaistīt kopā ar kāpostu štovēšanu svētku vakariņām, patiesībā manu jauno zināšanu gaismā es Tev iesaku veselīgos raudzētos kāpostus nesabojāt, karsējot un šmorējot. Jo to lielākā bagātība - probiotiskās baktērijas - tad aizies bojā. Bet tieši svētkos, kad vēders dabūs trūkties (vai ne?), tieši skābie kāposti Tavam organismam nāktu palīgā atgūt līdzsvaru zarnu traktā un līdz ar to arī vispārēju organisma labsajūtu. Baudi skābos kāpostus tāpat, ar olīveļļu, ar krējumu, ar sīpoliem, vinegretā (pamēģini bez kartupeļiem), liec klāt zupām (tikai ne ļoti karstā zupas šķīvī), visādos salātos... un skābu kāpostu sula ir lieliskākais veselības koncentrāts. Bet, protams, tālākā izvēle ir Tavā ziņā, te vien mudinu skābos kāpostus nemocīt ar karstumu, lai no šīs dabas veltes vari gūt maksimālo labumu savai un savas ģimenes veselībai. Jo karotē skābu kāpostu ir 100 reizes vairāk probiotisko baktēriju nekā augstas koncentrācijas labo baktēriju kapsulu pudelē. Konkrētāk par šo arī te. Īstenībā skābi kāposti ir Brīnumprodukts (Super Food), ko mūsu senči zinājuši gadu tūkstošiem.
Tā kā kāpostgalvas var būt dažāda lieluma, man grūti Tev pateikt precīzus daudzumus. Un, zini, es savā virtuvē teju visu daru uz sajūtu, sāls daudzuma mērīšana "pirkstos" ir tikai viens piemērs. Un, mana "mērāmā" ir tikai labā roka jeb tās pirksti, kreisā netiek pie teikšanas savas nemākulības dēļ. Tāpēc nedusmo, ja Tev nesanāk tieši tādi daudzumi, kā man. Tos kāpostus, kas nesatilpst burkā, vienmēr var notiesāt tāpat. Nu, tad, kā Rainis saka: "Runas ir garas, darbs ir īss", ķeramies pie darba:) Un nesabaidies no Darīšanas nodaļas garā teksta. Process ir ļoti vienkāršs, te stāstu sīki un smalki cilvēkam, kas nekad nav kāpostus skābējis un nav pat redzējis neko no tā, ko vairums latviešu iesūc pārmantoto zināšanu pūrā jau kopā ar mātes pienu:)
Tev
vajadzēs:
- 2 vidēja lieluma kāpostgalvas
- 2-3 burkāni
- Himalaju sāls vai Jūras sāls
- Dzērvenes (nav obligāti)
- 3 L burka
- 1 neliela burciņa, kuras diametrs atbilst lielās burkas kakliņam (tas būs kā korķis). Augsta glāze arī ir labs variants
- Liela bļoda vai katls, kur berzt kāpostus
- Rīve, ēvele, ass nazis vai ideālā gadījumā - elektriskā rīve
- Bļodiņa, kurā stāvēs burka, kamēr notiks rūgšana
- Stampiņa, ja Tava roka nelien burkā (un pat ja lien - ar stampu var labi saberzt kāpostus, īpaši, ja Tev lakoti nagi)