Kuņģī dedzina / Skābes atvilnis

Vēl viens piemērs, kur medicīna līmē virsū plāksteri, kamēr apakšā deg

Ir risinājums 19.02.2015,  Papildināts 25.10.2017

Ja Tu lasi šīs rindas, tad ļoti iespējams, Tevi moka dedzinoša sajūta kuņģī, kas visstiprāk liek sevi manīt, tieši apguļoties. Varbūt mēģini sev palīdzēt, naktī liekot stāvāk spilvenu? Visticamāk, ka esi jau bijis/usi pie ģimenes ārsta pēc kuņģa skābi mazinošu preparātu receptes. Vai aptiekā to iegādājis/usi tāpat, paļaujoties uz TV reklāmām.

Savu tagadējo zināšanu gaismā varu Tev pateikt, ka atvilnis nozīmē, ka kuņģī skābes ir par maz, lai cik tas neloģiski neliktos. Un labākais un ātrākais risinājums ir pirms katras ēdienreizes lietot preparātus Betaine HCl with Pepsin vai Betaine HCl, kas skābes daudzumu palielina. Palīdz arī pavisam nedaudz ūdens ar citronu vai nedaudz ābolu sidra etiķa klāt pie ēdiena vai pirms ēdienreizes.

Viens no samazināta kuņģa skābuma iemesliem ir kuņģī dzīvojošās baktērijas (tai skaitā Helikobaktērija jeb H. Pylori), kas, lai radītu sev dzīvošanai patīkamāku vidi, izdala savienojumus, kas samazina skābes veidošanos. Baktērijas savos dzīvības procesos izdala gāzes (ogļskābo gāzi, ūdeņradi), kas uzkrājas kuņģī un spiež kuņģa saturu ar visu skābi uz augšu barības vada virzienā. Kad tas notiek ilgāku laiku, esofagālais sfinkteris (musculus esophageal) jeb muskulītis, kas atrodas starp barības vadu un kuņģi, izstaipās, padodas baktēriju izdalīto gāzu spiedienam un vairs nespēj veikt savu funkciju. Tam kļūstot vājākam, skābe brīvi ieplūst barības vadā, un tas izraisa Tev zināmos simptomus - dedzināšanu uc. Saprotams, ka jo vairāk kuņģī būs šo nevēlamo baktēriju, jo tās izdalīs vairāk gāzu, jo lielāku spiedienu gāzes radīs kuņģī, jo ātrāk izstaipīsies sfinkteris, un tā visa rezultātā jutīsim skābes atviļņa simptomus. 

Bieži saku, ka pietiekami stipra kuņģa skābe ir kā poga, kas padod signālu uz daudziem citiem procesiem gremošanas traktā. Piemēram, kuņģa skābes izdalīšanās dod komandu aizkuņģa dziedzerim ražot gremošanas fermentus, kas visa cita starpā paredzēti arī ogļhidrātu šķelšanai. Tad viegli saprast - jo vājāka skābe kuņģī, jo mazāk izdalīsies aizkuņģa dziedzera fermenti, jo sliktāk tiks sagremoti ogļhidrāti, kas ir īsts saldais ēdiens baktērijām, un tās turpinās savu ballīti, uzdzīvojot un vairojoties. 

Zinot, ka baktēriju mīļākais ēdiens ir ogļhidrāti, viegli saprast, ka, jo vairāk mēs (un tātad mūsu baktērijas) ēdīsim ogļhidrātus, jo straujāk vairosies baktērijas, kas uzturēs nepatīkamos simptomus. Tātad, lai ātrāk sev palīdzētu, rūpīgi jāizrevidē arī sava ēdienkarte un būtu jāskatās samazināta ogļhidrātu satura diētu virzienā, kā specifisko ogļhidrātu diēta (SCD) un GAPS.

Jā, protams, katru dienu domāt, ko liekam šķīvī un vēderā, ir daudz grūtāk nekā iedzert ārsta ieteikto tabletīti skābes mazināšanai. Bet, tiklīdz skābes daudzumu kuņģī palielina ar Betaine HCl with Pepsin vai Betaine HCl, kā arī tās vairs nebaro ar ogļhidrātiem, baktērijas kuņģī vairs nespēj izdzīvot, un atvilnim būtu ar laiku jāsamazinās. 

Tagad vēl labāk saprotam, kāpēc ārstu ieteiktās zāles (ar mērķi mazināt skābi kuņģī) ne tik vien kā nepalīdz, bet ilgtermiņā situāciju pastiprina - skābes mazāk, baktērijas dzīvo uz nebēdu, un atvilnis turpinās, tikai to nomaskē ar sārmainām zālēm, kas maldinoši mums iedveš, ka problēmas nav.

Tavā ziņā lemt, kuru ceļu vēlies sev.

Es mājas darbu jau esmu izdarījusi Tavā vietā, un apstaigājusi Rīgas aptiekas. Ne tik labā ziņa ir, ka LV aptiekās preparātu kuņģa skābes palielināšanai nav. Tikai vienā aptiekā man solīja pasūtīt no Ukrainas, taču tam vajagot ārsta recepti. Domāju, Ukrainai šobrīd savu problēmu pietiek. Tāpēc, ja manis īsumā izstāstītais Tev liekas saprotams, meklē skābes preparātus (labi, ja ir klāt Pepsīns - ferments, kas dabiski izdalās kuņģī un sašķeļ olbaltumvielas) internetā. Un 2 augstākminētie ir tikai piemēri (kas par labu cenu nodrošina labu kvalitāti), bet Tu droši vari meklēt citus preparātus, kas būtu vislabākie tieši Tev. 

Protams, visu dzīvi lietot sālsskābes tabletes arī nav nekāds prieks. Tāpēc jādomā par šo lietu plašāk. Vēlāk uzrakstīšu, kādas vēl problēmas rodas organismā, ja kuņģī skābes nepietiek. Kā noproti, daudzas no tām saistītas ar organisma nespēju pilnīgi izmantot (asimilēt) barības vielas, kas mums būtu jāuzņem ar pārtiku. Viens no piemēriem apskatīts rakstā Depresijas iemesli. Dzelzs deficīta anēmija.


Īstenībā aina ir vēl mazliet komplicētāka, un brīžam grūti pateikt, kur gals, kur sākums - vai vispirms kuņģī iedzīvojas baktērijas, kas mazina skābumu, vai samazināts kuņģa skābums rada labvēlīgu vidi baktērijām. Iespējams, tam visam var būt sakars ar vēl citu sfinkteri (musculus sphincteris pyloricum) - muskuli, kas noslēdz kuņģi virzienā uz divpadsmitpirkstu zarnu, kur videi jābūt sārmainai. Ja šis slēdzēj-muskulītis nedarbojas, kā daba to paredzējusi, tad iespējamas 2 problēmas - gan stiprā kuņģa skābe var tikt tālāk divpadsmitpirkstu zarnā, kur tā dedzina un ar laiku izveido iekaisumu un čūlas, kā arī sārmainā vide (un žults) no divpadsmitpirkstu zarnas var nonākt kuņģī (bile reflux), kur tādā veidā tiek samazināts skābes stiprums, un tas, iespējams, ir īstais iemesls notikumiem, kas aprakstīti augstāk. Bet par šo visu būtu jāraksta citā reizē. 

Lai vēl vairāk komplicētu šo jau tā sarežģīto bildi, varu piemetināt, ka var būt arī ģenētiski faktori (MTHFR), kas regulē kuņģa skābes izdalīšanos, jo tie definē un ietekmē šūnu mitohondriju (enerģijas ražotāju) darbību. Bet tā ir milzu tēma, līdz kuras aprakstīšanai ceru kādreiz nonākt.

Silvija Ābele, 

Veselības, Holistiska dzīvesveida un GAPS konsultante

Te ielieku saites uz, manuprāt, labiem rakstiem par kuņģa skābes nepietiekamības tēmu:Turpmāk vēl