Vai varam vainot tikai gēnus - pārdomas Pasaules Autisma dienā
2. aprīlis - Pasaules Autisma diena
Termins
Ģenētika jebšu Gēni tiek bieži minēts saistībā ar visām slimībām,
kas slēpjas zem GAPS (Gut
and Psychology Syndrome) lietussarga. Mēs ik pa laikam varam redzēt
rakstus žurnālos par to, ka atrasts tāds vai citāds gēns, kam
varētu būt saistība ar autismu, šizofrēniju, ADHD/ADD, disleksiju,
dispraksiju vai pat depresiju. Pētnieki strādā un cerēsim, ka
ģenētiskais iemesls šīm slimībām patiesi tiks atrasts. Mūsdienu
pasaulē ģenētika ir populārs vārds, jo teju pie katras veselības
problēmas vaina tiek novelta uz gēniem.
Bet tagad padomā...
- Mēs piesārņojam ūdeni, ko paši dzeram
- Mēs piesārņojam pārtiku, ko ēdam
- Mēs piesārņojam gaisu, ko elpojam, ar rūpnieciskiem un kodolatkritumiem
- Mēs noplicinām zemi, tajā vairs nav minerālvielu un citu vajadzīgu savienojumu, un aizvietojam tos ar pesticīdiem, organofosfātiem, nezāļu indēm un daudzām citām ķīmiskām vielām, pēc tam mēs audzējam kultūras šajā augsnē, izaudzēto ēdam, paliekam slimi un pēc tam vainojam gēnus.
- Mēs ikdienas ēdam pārstrādātu pārtiku praktiski bez barības vielām organismam, bet pilnu ar ķīmiskām vielām, kas ietekmē mūsu veselību, un kad mēs saslimstam, mēs vainojam gēnus.
- Mēs sabojājam savu un savu bērnu veselību ar antibiotikām, hormonu preparātiem, vakcīnām un pēc tam vainojam gēnus.
- Mēs ikdienā pārlieku daudz lietojam veselībai kaitīgas (arī kancerogēnas) vielas saturošus produktus (mazgājamos līdzekļus, kosmētiku, sadzīves ķīmiju uc.), toksiski izgarojumi gaisā ir visapkārt mums – no mēbelēm, krāsām, gultas matračiem, paklājiem, birojos, mājās vai lielveikalos, bet kad veselība pagalam, mēs vainojam gēnus.
- Mēs regulāri indējam sevi ar alkoholu, nikotīnu, narkotiskām vielām, bet kad mēs paliekam slimi, mēs vainojam gēnus.
Vecs angļu sakāmvārds saka: „Ja vienīgais darbarīks tavā rīcībā ir āmurs, tad jebkas sāk izskatīties pēc naglas.” Aptaukošanās? Neuztraucies par saviem ēšanas paradumiem. Tikai pagaidi, mēs atradīsim gēnu, ko pie tā vainot! Vēzis? Nešausti sevi ar jautājumiem par savu dzīves veidu, mēs atradīsim konkrēto gēnu, kas to izraisīja! Bērnam grūtības mācībās? Arī te noteikti jābūt kādam gēnam!
Pirms tika atklāta Helicobacter pylori, mediķi runāja par gēnu, kas izraisa kuņģa čūlu, gastrītu, kuņģa vēzi. Kad H.pylori tika atklāta un tika pierādīts, ka tā ir atbildīga par kuņģa čūlu, gastrītu, kuņģa vēzi, neviens vairs nerunāja par gēniem šo veselības problēmu sakarā, jo īstais cēlonis bija noskaidrots. Šis piemērs parāda, cik viegli ir uzvelt vainu gēniem, lai aizpildītu zināšanu trūkumu.
Ir ļoti ērti un vienkārši aizbildināties ar gēniem. Tas ir kaut kas, ar ko mēs esam piedzimuši, un ar ko mēs neko nevaram padarīt. Vai nebūtu jauki, ja nevajadzētu uztraukties par to, ko ēdam, apkārtējo vidi vai dzīvesveidu? Vai tas nebūtu ļoti jauki - uzlikt visu atbildību par mūsu veselības stāvokli gēniem? Laimīgā kārtā, dzīve nav tik vienkārša!