GAPS diēta un bērni. Meita (15)
18.10.2014 8.5 mēneši kopš sākuma
Veselīgā ēšana mazliet grūtāk sokas meitai. Un tikai tāpēc, ka viņai lielākas protesta tiesības atbilstoši viņas vecumam. 15 Gados uzsākusi vidusskolas posmu savā dzīvē, viņa grib izbaudīt savu jauno brīvību, ka skolā var iet starpbrīžos uz veikalu un nopirkt, ko kārojas. Tomēr, kopš īpaši piedomāju par ģimenes ēdināšanu, galvenokārt, dēla dēļ, arī meitai pazudušas pinnes no pieres. Un redzu, ka viņa saprot, kāpēc.
Mājās jau krietnu laiku cepumu vairs nav, saldumu arī, vēl baros uz vīru par nopirkto šokolādes krēmu, jo to meita slepus no brāļa smērē uz maizītes un notiesā pa kluso. Cukuru vairs nepērkam. Mājās stāv 1 paka makaronu krīzes situācijai. Un zinu, ka minētās šokolādes ir mana vājība un mana vēlme apbalvot bērnus par veselīgu ēšanu. Viņi pat vairs neprasa, bet priecājas, ja viņus pārsteidzu ar mazu kārumu. Kad izsmisums sasniedz galējo robežu, dzirdu klasisko izsaucienu: „Nu, kāpēc mums mājās nekad nav nekā garšīga???”
Iepriekšējā ierakstā rakstīju par pusdienām, ko gatavoju bērniem uz skolu. Cenšos arī brokastis bērniem dot veselīgas. Brokastīs tagad mums modē kefīra kokteilis (bērniem, lai kokteiļa garša nav pārlieku skāba, lieku pusi mājās raudzētā kefīra un pusi veikalā pirkto) – sablenderēju kefīru kopā ar ogām (mellenes, zemenes, zilenes), medu, ziedputekšņu karoti, kādām sēkliņām (maltas linsēklas, sezama, chia uc), ja ir, pielieku banānu, tad kokteilis ne tikai veselīgs, bet arī sātīgs.
Bez kokteiļa brokastīs cepta ola vai omlete. Meita bieži ēd biezpienu ar ogām, banāniem, medu. Citu reizi izspiežam svaigu apelsīnu sulu. Dēls labprāt brokastīs apēd siltus dārzeņus, kas palikuši no iepriekšējā vakara vakariņām. Meita gan paziņo, ka viņa brokastīs neēdīs pusdienas (pusdienu ēdienu).
Rudenī pāris reižu bijām uz mežu un salasījām brūklenes un mellenes. Sākumā lietojām svaigas sogas, kādus ogu trauciņus saliku saldētavā, un tos pamazām tagad velku pa vienam laukā, lai bērniem klāt rīta kefīra kokteilim tiktu kārtīga sauja veselīgo ogu. Es ar labpatiku un klusu smaidu vēroju, kā bērni brokastīs vairs pat neprasa sviestmaizes... līdz brīdim, kad paprasa:)
Pirms dažām dienām, meita pieteica ultimātu, ka ierastās pusdienas - vista un dārzeņi - viņai apnikuši un ka esot nopelnījusi uz skolu sviestmaizi, "kā visi normāli bērni". Nolēmu iedot viņai atlaidi, nopirkām veikalā krāsnī uzsildāmu maizīti, šķiņķa šķēles un salātu lapas. Izņēmuma kārtā. Kad jautāju dēlēnam, vai viņam arī vajag sviestmaizi līdzi, liels bija man sprieks, ka viņa pirmā reakcija bija – Nē, labāk dārzeņus. Bet tad jau, kad maizīte sāka smaržot, un māsai sviestmaize gatava, arī varonīgais puika padevās kārdinājumam.
No šī secinu, ka bērni īstenībā visai drīz iemācās un saprot, kas ir garšīgs un veselīgs. Ja vien mēs, pieaugušie, dodam viņiem pietiekami ilgu laiku, lai to saprastu. Man liekas, ka mēs paši pirmie neizturam, vai nu ērtības, vai slinkuma, vai laika trūkuma dēļ.
Tagad rudenī īpaši piedomāju, lai bērni un mēs paši katru dienu dabūtu zivju eļļu vairākas reizes dienā. Lasu, ka pieaugušajam ir nepieciešams 3 g omega taukskābju (EPA un DHA) dienā. Tad nu tagad pudelītes mums iet dikti strauji, jo dažai labai eļļai pieaugušā deva ir pat 12 kapsulas. Redzu, cik svarīgi investēt labas kvalitātes zivju eļļas produktā.
Vakar meita izteica savu dzimšanas dienas vēlmi. Jāpiebilst, ka tā viņai tikai pēc 4 gariem mēnešiem. Un lielākā vēlēšanās viņai būtu - dzimšanas dienas brokastīs ēst kukurūzas pārslas ar pienu. Atkal smaidu pa visu ģīmi, ka mans lielais bērns gatavs veselus 4 mēnešus uz to gaidīt. Tik liels ir viņas izmisums un bezcerība? Bet sanāca tā, ka Visums, sadzirdējis šo izmisīgo sapni, piepildīja to jau tai pat dienā – man uz ielas rokās iedodot reklāmas bezmaksas kukurūzas pārslu paciņu. Man bija jāņem divas, svēta lieta, lai mājās "viss vienādi". Un vēroju, ar kādu baudu abi bērni izgaršoja burtiski no debesīm nokritušo kārumu. Meitai mācība ātri rokā – nu jau Visumam tiek prasīts sunītis un šokolāde, un picas:)
Bet pie PS varu pierakstīt, ka šodien man meita paziņoja - skolā savu garo 20 lpp eseju viņa domā rakstīt par Gut-Brain connection jebšu barības trakta un smadzeņu veselības saistību. Jupīī...
Iepriekšējais ieraksts GAPS diēta un bērni. Dēls Nākamais ieraksts GAPS diēta jaunā līmenī