Grūtniecība ir pilna laika darbs
Attēlā raksta autore Silvija Ābele kopā ar Dr Natasha Campbell-McBride WAPF 2. konferencē Limerikā, 2016. gada 7. februārī
WAPF jeb Weston A. Price Foundation rīko ikgadējas konferences Eiropā un Amerikā, kas pulcē lieliskus lektorus – ārstus, uztura speciālistus, zemniekus, kas nodarbojas ar ekoloģiskas pārtikas ražošanu, - kā arī cilvēkus, kas vēlas mācīties, lai uzlabotu savu veselību. 2015. Gada februārī un arī 2016. gadā es devos uz Limeriku (Īrijā), kur kā klausītājs piedalījos WAPF konferencē. Ar galvenajām 2016. gada konferencē (WAPF Wise Traditions Ireland conference – 6th & 7th Feb 2016) gūtajām atziņām dalos šajā rakstu sērijā.
-----------
Turpinu atskatīties uz 2016. gada WAPF konferenci Limerikā, Īrijā. Ja šajā saitē jau redzi 2017. gada konferences programmu, tad 2016. g. programmu vari aplūkot zem šī raksta.
Visvairāk gaidīju Dr Natasha Campbell-McBride lekcijas, kas šoreiz konferencē veselas divas – gan par ), gan diētu un dzīvesveidu grūtniecības laikam un vēl agrāk - mazuļa plānošanas periodā. Tā kā par GAPS lielos vilcienos rakstīju žurnāla (Gut and Psychology Syndrome „Ko ārsti tev nestāsta” 2016. gada janvāra numurā, šoreiz nedaudz piezīmes no grūtniecības lekcijas. Jāatzīst, ka lekcija "Healthy pre-Conception and Pregnancy" bija ļoti intensīva, kladē pierakstītas daudzas lapas, neskatoties uz to, ka N. Campbell-McBride lekcijas klausos jau vairākus gadus. Nelaižu garām nevienu iespēju dzirdēt Dr Natasha Campbell-McBride vai nu klātienē vai lekciju ierakstos, un katrā reizē dzirdu un uzzinu kaut ko jaunu. Dažas galvenās domas par mazuļa plānošanas laiku un par grūtniecību pārstāstu arī te.
Lekcijas sākumā ārste uzsver, ka gēni nav mūsu nolemtība, bet ka tos ietekmē vide – gan uzturs, gan stress, gan piesārņojums, utml. Ja sieviete, kamēr ir stāvoklī, nedabū uzturā pietiekamā daudzumā taukos šķīstošos vitamīnus, bērns piedzims ar šauru žokli, kas neļaus izaugt veseliem zobiem. Tieši tāpēc mūsdienās teju katram otrajam pusaudzim nepieciešamas breketes, lai nelīdzeno zobu rindu iztaisnotu.
W.A. Price darbs parādīja, ka īstenībā ir nepieciešamas 3 paaudzes, lai šodien veiktās izmaiņas uzturā dotu rezultātus pareizā cilvēka sejas un žokļa formā. Ja šodien sieviete jau pirms grūtniecības sāks domāt par no uzturvērtības viedokļa optimālu uzturu, kā arī dzīvesveidu, tad viņas mazbērniem varētu būt līdzeni zobi pareizi veidotā žoklī un līdz ar to arī skaista sejas forma. Tātad meitenes un jaunas sievietes veselība un uztura paradumi šodien lielā mērā noteiks viņas bērnu un mazbērnu izskatu un veselību.
Tāpat vecāku dzīvesveids un uzturs pirms bērniņa ieņemšanas nosaka to, kādi gēni mazuļa organismā izpaudīsies un kādi paliks snaužot. Viss atstāj iespaidu uz plānotā bērniņa gēnu izpausmēm un veselību dzīves starta brīdī – ne tikai vecāku diēta, bet arī baktēriju mikroflora viņu organismā, toksīnu daudzums, cukura līmenis asinīs, hroniskas slimības, liekais svars, iekaisīgi procesi, pat domas un emocijas.
Dr Campbell-McBride uzsver, ka grūtniecība ir pilna laika darbs. Jebkas cits, ko sieviete dara, prasa viņas papildus piepūli un apkārtējiem un ģimenei tas būtu jānovērtē. Viss laiks, uzmanība un enerģija sievietei būtu jāvelta mazulīša lološanai savā klēpī, un mazulīša veselības vārdā jālūdz palīdzība, kad vien tas nepieciešams. Jebkura papildus pienākuma uzņemšanās būtu jāizsijā caur „vai tas ir godīgi pret mazuli/mani?” prizmu.
Sievietes ķermenim grūtniecības laikā ir liela slodze tieši daudzo bioķīmisko procesu dēļ, kas notiek, auglim attīstoties. Bērniņa augšanas process – audu un orgānu sistēmu veidošanās – izmanto tās uzturvielas, kādas ar savu uzturu spēj mazulim piegādāt topošā māmiņa. Ja kaut kas netiek piegādāts pilnvērtīgi, auglis to paņem no mātes ķermeņa. Tāpēc Dr Campbell-McBride saka, ka auglis dominē jeb kļūst par prioritāti sievietes ķermenī. Tieši tāpēc grūtniecības laikā sievietei strauji sāk bojāties zobi, paliek mīkstāki kauli (osteoporoze), var palikt sliktāka redze, pastiprinās vai aizsākas anēmija, paliek plānāki mati vai tie sāk pastiprināti izkrist, pat smadzeņu darbība izmainās (daudzas sievietes pieredzējušas, ka paliek aizmāršīgas un aizmirst lietas grūtniecības laikā).
Pēc dzemdībām prieku par tik ilgi gaidīto mazuli nereti aizstāj depresija, un arī tās pamatā var būt ne tikai nogurums un emocijas, bet arī fizioloģiski iemesli jeb kādu uzturvielu trūkums (omega-3 taukskābes, taukos šķīstošie vitamīni, magnijs utml.). Tāpēc sievietei gaidībās un mazuļa zīdīšanas laikā ir nevis jāēd par diviem ēdiena daudzuma ziņā, bet jāēd ļoti pārdomāti un pilnvērtīgi nepieciešamo uzturvielu ziņā. Daktere Campbell-McBride uzskaita dažus būtiskos mikro- un makro-elementus un vitamīnus:
- Taukos
šķīstošoie vitamīni (K, E, D, A)
- Omega-3
taukskābes
- B vitamīni
- C vitamīns
- Cinks Zn
- Magnijs Mg
- Dzelzs Fe
- Kolagēns
- Probiotiķi
- Olbaltumvielas
- u.c.
Lai visu šo dabūtu savā uzturā, nevis jādodas uz aptieku pēc sintētiskajiem vitamīniem (izņēmums te varētu būt D3 vitamīns, jo tas mūsdienās cilvēkiem hroniski pietrūkst), bet jārūpējas par pilnvērtīgu ēdienkarti.
Sievietei jau krietni pirms mazuļa plānošanas, iznēsājot mazuli un zīdīšanas laikā jāēd:
- gaļa (ideāli, ja ekoloģiski/bioloģiski audzēta, ar
uzsvaru uz orgānu gaļu – aknām, nierēm, sirdi, u.c., bez tam, labas kvalitātes
aknas būtu jāēd katru dienu)
- speķis
- treknās zivis
- zivju eļļa,
mencu aknu eļļa (šo produktu kvalitātei IR nozīme)
- olas (vēlams, lauku vistu)
- kvalitatīvi
svaigpiena produkti (vēlams treknākie)
- sviests, Gī
- kaulu buljons
- piesātinātie
dzīvnieku tauki
- labos taukus
saturoši produkti - olīveļļa, kokosriekstu eļļa, avokado u.c.
- dārzeņi (jo
īpaši - zaļie lapu dārzeņi)
- probiotiskajām
baktērijām bagāti produkti (skābi kāposti, kefīrs u.c.)
- rieksti un
sēklas (mērcēti)
- u.c.
Savukārt, no ēdienkartes jāizņem:
- cukurs un visi
produkti, kas to satur
- lielākā daļa
ogļhidrātu – īpaši graudi un to produkti
- pārstrādāts piens
un to saturošie produkti
- jebkāda rūpnieciski
pārstrādāta pārtika
- u.c.
Te svarīgi piebilst, ka, rūpējoties par nākamā bērniņa veselību, mazuļa plānošanas laikā tikpat svarīgi veselīgi ēst ir arī vīrietim. Vīrieša veselībai īpaši jāuzsver cinka nozīme, kas ir tik būtiska spermas kvalitātei. Ar cinku bagātas austeres, ķirbju sēklas, sēnes, liellopa aknas, olas dzeltenums un citi produkti.
Ēdot pilnvērtīgu un uzturvielām bagātu uzturu, sieviete nodrošina visas nepieciešamās uzturvielas gan mazulim, gan savam organismam. Savukārt nepilnvērtīgs uzturs radīs problēmas gan pašai grūtniecei, gan mazulim. Piemēram, ja māmiņas uzturā trūkst taukos šķīstošo vitamīnu, bērniņam pēc piedzimšanas būs vāja imunitāte, mazulim, ja tā ir meitene, izveidosies šaurs iegurnis.
Magnija trūkums var radīt hiperaktīvu mazuli, bet pašai sievietei preeklampsiju – paaugstinātu asinsspiedienu, tūsku, olbaltumvielu parādīšanos urīnā. Spiediens palielinās, jo Mg trūkuma dēļ sirds muskulis nespēj pietiekami relaksēties (atslābt) starp priekškambaru un kambaru saraušanās momentiem. Magnija trūkumu vēl vairāk pastiprina ogļhidrātu lietošana uzturā, jo katras vienas ogļhidrātu molekulas pārstrādei metaboliskajos procesos nepieciešami 56 Mg joni. Tātad, jo vairāk ogļhidrātu sieviete lietos uzturā, jo mazāk paliks Mg citiem uzdevumiem organismā.
B vitamīnu trūkums var izraisīt anēmiju māmiņai un iedzimtus defektus mazulim. Dr Campbell-McBride iesaka nelietot sintētiski ražoto folskābi (B9 vitamīnu), jo tā nespēj saistīties ar attiecīgajiem receptoriem šūnās, un var pat būt toksiska. Tās vietā jālieto ar folskābi un folātiem bagāti produkti (aknas, spināti, brokoļi, avokado u.c.) vai Metilfolāts (saitē parādīts tikai piemērs). Vairāk avotu par folskābi un folātiem lasi sadaļā .
Grūtniecības laikā sievietes imunitāte paliek vājāka, kas nozīmē, ka saasinās visas līdz grūtniecībai aktuālās veselības problēmas – atkal par sevi manīt liek Candida sēne, zarnās sāk dominēt patogēnās baktērijas, kā rezultātā ir izteiktāka kāre pēc saldumiem un maizītēm, saasinās hroniskās infekcijas, u.tml.
Disbioze (patogēnās baktērijas zarnu traktā vairāk par labajām) liecina, ka organismā nepietiek visu vajadzīgo uzturvielu. Jāatceras, ka nevesela zarnu mikroflora tiks nodota mantojumā mazulim, tāpēc jo īpaši svarīgi gremošanas trakta veselību savest kārtībā jau pirms bērniņa ieņemšanas. Ja piedevām māmiņa neēdīs uzturvielām bagātu uzturu grūtniecības laikā, tad mazulim būs nespēcīga imunitāte, viņš slimos ar elpceļu infekcijām, ausu iekaisumiem, alerģijām u.tml.
Ārste lekcijā uzsver, cik svarīgi ir nebaidīties no saules arī grūtniecības laikā (sauļojoties visdrošāk priekšpusdienā un vēlā pēcpusdienā), jo tas ir pats efektīvākais veids, kā organisms saražo D vitamīnu. Jo īpaši grūtniecības laikā būtu jānovērš dažādu toksīnu nonākšana organismā, tāpēc būtu jāizrevidē gan kosmētikas maciņš (princips – likt uz ādas tikai to, ko var apēst), gan tīrāmo līdzekļu plaukts mājās, gan jāapsver, vai tieši bērniņa gaidīšanas laiks ir īstais brīdis, lai veiktu mājās remontu vai iegādātos jaunas mēbeles, pat ja tā būtu mazuļa istabas veidošana. Līdz minimumam ierobežot elektromagnētiskā starojuma avotus (mobilos telefonus, bezvadu internetu u.tml.) ap sevi ir vēl viens dakteres padoms grūtniecēm.
Lekcijā dzirdam arī par gatavošanos dzemdībām, un mazuļa zīdīšanu, bet par to jāraksta citā reizē. Un lekcijas beigās Dr Natasha Campbell-McBride novēlējums – atcerēties, ka sievietes klēpī augošais mazulis ir viņas prioritāte visu grūtniecības laiku, tāpēc rūpes par sevi būs rūpēšanās arī par mazuļa veselību. Un galvenais - izbaudīt grūtniecību!
Raksta autores piezīme. Bieži sievietes grūtniecības un zīdīšanas laikā ierobežo savu ēdienkarti, uztraucoties par iespējamo vai jau apgrūtinošo lieko svaru. Par liekajiem kilogramiem, kas nākuši klāt grūtniecības laikā, uztraukties vajadzētu tikai tad, ja tā joprojām ir problēma pēc mazuļa 1 gada sasniegšanas. Ja māmiņa zīda savu mazuli, tad liekie kilogrami zudīs paši no sevis pamazām vien. Ja sievietes ķermenī no apaugļotas olšūnas daba paredzējusi izaudzēt mazuli 9 mēnešos, būtu dīvaini sagaidīt, ka iepriekšējo svaru, izskatu un visas organisma funkcijas (tai skaitā hormonālās) sieviete varētu atgūt pāris nedēļu laikā pēc dzemdībām. Daba visu ir paredzējusi, arī, to, ka sievietei ir jādod laiks, lai ķermenis atkoptos pēc tik grandiozajām pārmaiņām, caur sevi radot jaunu dzīvību. Īstenībā, labākas figūras vārdā ierobežojot sev ko būtisku uzturā grūtniecības laikā vai zīdot savu bērniņu, sieviete gan vairo iespēju iedzīvoties pēcdzemdību depresijā un pasliktināt savu veselību, gan būtiski ietekmē augošā mazuļa veselību un imunitāti.
Lai laba veselība, mazuli gaidot, sagaidot un lolojot!
Plašāku rakstu, kur apkopoti ne tikai Dr Natasha Campbell-McBride, bet arī Weston A.Price un Sally Fallon Morell ieteikumi mazuļa gaidīšanas laikam, lasi žurnāla „KO ĀRSTI TEV NESTĀSTA" 2017. gada janvāra numurā (meklē rakstu Mainām ēdienkarti), |
Attēlā Dr Natasha Campbell-McBride WAPF 2. konferencē Limerikā, 2016. gada 6. februārī.
Lasi arī par WAPF 2016. gada konferences lekciju Nina Teicholz lekciju "Lielais pārsteigums par taukiem"
Silvija Ābele, GAPS konsultante, WAPF biedre
WAPF Wise Traditions Ireland conference – 6th & 7th Feb 2016