"Nenomira - viss kārtībā" ??? 3. daļa
Piezīme 25.01.2017. Kopš raksta publicēšanas brīža, SPKC mājas lapai mainīts dizains, un līdz ar to šajā rakstu sērijā norādītās SPKC saites nedarbosies un attēli vairs neatbilst šī brīža reālajai situācijai.
Šis raksts top kā pārdomas pēc LR1 programmas Ģimenes studija 2016. gada 16. marta raidījuma "Atteikšanās bērnus potēt pret kādu konkrētu saslimšanu. Kādas tam var būt sekas" noklausīšanās.
Raidījuma pieteikums: “Šobrīd noteiktais vakcinācijas kalendārs pasargā no 14 infekcijas slimībām. Tomēr pēdējos gados arvien vairāk vecāku atsakās bērnus potēt pret kādu konkrētu saslimšanu vai vispār nolemj atteikties no vakcinēšanas. Cik tas pamatoti un kādas sekas var būt šādai rīcībai, Ģimenes studijā analizē ārsti un infektologi. (...) Viesi studijā: Rīgas Stradiņa Universitātes asociētā profesore, Latvijas pediatru biedrības vadītāja Ilze Grope, ģimenes ārste-pediatre Gerda Lielause un Slimību profilakses un kontroles centra Epidemioloģijas departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.”
Vienā rakstā nebūt nespēšu pieminēt un izskatīt visus ar vakcināciju saistītos problēmjautājumus, taču, ja manas pārdomas raisīs Tev vēl vairāk jautājumus, tad mans laiks un enerģija, šim ierakstam topot, nebūs bijis tērēts velti. Lielā apjoma dēļ un lasīšanas ērtībai raksts sadalīts 3 daļās.
3. DAĻA
Vakcīnas, Homeopātija un Imunitāte
Pēc maldīšanās likumu, noteikumu un anotāciju labirintos, esam atpakaļ pie Ģimenes studijas raidījuma, par ko arī šis raksts.
Ja vakcīnas tiešām lieliski pildītu savu uzdevumu, neradot nekādus riskus veselībai, iespējams, neviens, visticamāk, par tām nešaubītos, un antivakcinētāju kustība pasaulē nebūtu tik apjomīga, kāda tā ir šobrīd. Taču arī ārste studijā atzīst, ka nav 100% drošas un 100% efektīvas vakcīnas. Varam būt priecīgi, ka dzīvojam Latvijā, un ka mums ir tiesības izvēlēties. Izvēle būtu vieglāka tad, ja ārstiem būtu pieejama visa informācija par vakcīnām un to iespējamajām blaknēm un ja viņi ar to godprātīgi iepazīstinātu bērnu vecākus. Taču diemžēl pagaidām par vakcīnām no mediķiem dzirdam tikai slavas dziesmas, arī šajā raidījumā, bez tam sludinot tās kā vienīgo iespēju mūsu bērnus no slimībām pasargāt.
Par laimi, arī šeit ārsti kļūdās. Un īstenībā ir skumji, ka vārds "dabiska imunitāte" raidījumā tā arī neieskanējās. Ne vārda par veselīgu uzturu, bērnu rūdīšanu vai jebkādu dabisku pieeju bērnu veselības stiprināšanai (ārstu attaisnojumam varu piebilst, ka tāda it kā nebija raidījuma tēma.). Ne vārda arī par to, ka īstenībā daudzas, tā saucamās, bērnu infekcijas slimības (kā, vējbakas, masalas, u.c.) pēc to izslimošanas gan stiprina bērna imunitāti, gan izveido dabiskas antivielas organismā, kas var saglabāties visu mūžu. Kamēr ar vakcīnu ievadītās antivielas organismā var būt jāatjauno ik pēc noteikta laika (atkal jāvakcinējas). "Ja bērns ir izslimojis vējbakas, tad otrreiz dzīves laikā ar tām nesaslims, jo pret šo slimību veidojas imunitāte uz mūžu", šis ir citāts no 9. klases Bioloģijas mācību materiāla sadaļā Imunitāte. Skumji, ka mācoties augstajās dakteru skolās, ārsti pamanās aizmirst to, ko zina devītklasnieks.
”Nav homeopātiskas vakcīnas”, saka viena no dakterēm studijā, atbildot uz māmiņas Madaras zvanu, pat nepieļaujot domu, ka atkal kļūdās. Jo homeopātiskās vakcīnas ir, lai gan tās šādi nedēvē. Homeopātisko vakcīnu uzdevumu pilda Homeoprofilakse, kas ir no slimību mikroorganismiem pagatavotu homeopātisko preparātu (tos sauc par nozodēm) došana bērnam vai pieaugušajam pēc noteiktas shēmas ar mērķi iepazīstināt viņa organismu ar slimības procesu un stimulēt organisma reakciju tikt galā ar iespējamo slimību. Nozodes nesatur ne vakcīnās izmantotos toksiskos komponentus, ne arī rada organismā antivielas. Nozodes būtībā ir slimības enerģija, kas spēj stimulēt atbilstošu imunoloģisku reakciju uz slimību, un, to lietojot pēc homeopāta norādījumiem, organisms iemācās gan saslimt, gan atveseļoties.
Homeoprofilakse IR dabiska alternatīva vakcinācijai, tā ar labām sekmēm lietota jau vairāk kā 200 gadus infekcijas slimību profilaksei. Mūsdienās viens no zināmākajiem homeopātiem, kas strādā ar Homeoprofilaksi, ir Isaac Golden (ND, PhD, DHom), un aktīvi māca par Homeoprofilaksi citiem. Grāmatas par dabiskām alternatīvām vakcinācijai vari atrast šeit.
Gan tieši Homeoprofilakse, gan plašākā nozīmē ir lieliska, dabiska alternatīva iespēja palīdzēt mazulim būt veselam. Taču pēc ārstes toņa (tā kā raidījumu klausos audio ierakstā, atvainojos, ka nevaru pēc balss vien identificēt, kura ārste kurā brīdī runā) raidījumā varam nojaust viņas negatīvo attieksmi pret homeopātiju. Pēc kādas māmiņas zvana, raidījumā tiek pieminēti "zinošie homeopāti", kuri “nesaka, ka nevajag vakcinēties”. Kamēr netiek nosaukts vārdā neviens “zinošais homeopāts”, šim apgalvojumam it tukša skaņa. Jo droši vien ārste nezina, ka tieši homeopāti ir tie, kas daudzos gadījumos spēj palīdzēt, kad veselību sabojājušas vakcīnas. CEASE terapija ir viena no šādām efektīvām metodēm, bet arī Klasiskā homeopātija var līdzēt sakārtot vakcīnu radīto haosu organismā.
Pirmajā dzīves gadā māmiņas ved mazuli pie ārsta “atrādīt” katru mēnesi. Kopš nesena laika aizdomājos, vai galvenais iemesls šīm ikmēneša vizītēm nav vieglāka vakcinēšanas pārvaldīšana? Ja mazulis ēd un guļ labi, apmierinoši strādā vēderiņš, viņam nav citu variantu, kā pieņemties svarā un augt garumā. Kamdēļ viņš būtu katru mēnesi jāsver un jāmēra, pēc tam, kad izsēdējies rindā ar citiem slimajiem bērniem pie ģimenes ārsta durvīm. Vai šīs vizītes nevarētu izveidot kā brīvprātīgās, kas dotu iespēju problēmu gadījumā ārstu uzmeklēt, taču krietni atslogotu tik ļoti aizņemtos ģimenes ārstus. Ja ne vien vakcīnas…
Tieši ikmēneša ārsta vizītes nereti ir pamatota stresa avots tiem zinošajiem tētiem un mammām, kas nolēmuši savu mazuli pagaidām nevakcinēt, dodot viņam iespēju pašam palikt stiprākam. Un vai daudzi vecāki šāda lēmuma gadījumā ģimenes ārsta kabinetā ir sastapuši sapratni plus ārsta ieteikumus, kā vēl labāk par mazuli parūpēties? Daži ir, un par to patiess prieks.
Vidusceļš starp 100% vakcinēšanu un pilnīgu atteikšanos no vakcīnām ir individuāla pieeja katram mazulim, izstrādājot individuālu vakcinācijas programmu, ņemot vērā mazuļa veselību un vajadzības, kā arī vecāku nostāju. Diemžēl realitāte ir tāda, ka pārsvarā pēc vienas konveijera shēmas tiek vakcinēti gandrīz visi bērni. Bieži pat slimības nav par šķērsli, lai tai virsū neuzpotētu vakcīnu. Tāpēc īpaši pat nepārsteidz raidījumā ārstes teiktais, ka “akūta respiratora infekcija nav aizliegums vakcinācijai”.
Arī doma, ka tieši bērnam ar sliktu imunitāti, ārstuprāt, vajadzīgas vēl papildus vakcīnas, lai viņu pasargātu... “Imūnkompromitētiem bērniem paredzētas papildus potes un papildus vakcīnu devas” vēl papildus parastajam vakcinācijas kalendāram - tā dzirdam raidījumā. Šīs frāzes mediķa mutē man patiesi izraisa neizpratni, lai neteiktu - izmisumu. Ka jau tā slimam bērnam var grūst virsū vakcīnas un vēl papildus vakcīnas, kas vēl vairāk rada haosu mazuļa imūnsistēmā. Vispirms nepajautājot, kāpēc viņš tik bieži slimo...
Vai tiešām ārstam ne reizi neienāk ienāk prātā doma, ka vakcīnas sabojā vai vismaz izjauc bērna dabisko imunitāti, un, jo vairāk mazais tiek vakcinēts, jo uzņēmīgāks pret slimībām viņš paliek? Raidījumā dzirdam par vakcinēšanās /nevakcinēšanās viļņiem. Vai kādam speciālistam/mediķim Latvijā ir ienācis prātā papētīt un novilkt paralēles starp vakcinācijas aktivitāti un bērnu slimošanu. Ieraudzīt, vai vakcinācijas viļņi nesakrīt ar dažādu slimību aktivitāšu viļņiem. Nē, viņi neslimos ar stingumkrampjiem vai poliomielītu (un neslimotu arī bez vakcīnas), bet toties bērniem attīstīsies alerģijas, pārtikas produktu nepenasamības, astma, austiņu iekaisumi, uzmanības deficīta problēmas, celiakija, autisma pazīmes utt. utjpr. Vai tiešām kopējā dramatiskā bērnu slimošanas aina ārstus Latvijā neuztrauc?
Bieži sev un citiem jautāju šo vienkāršo retorisko jautājumu - ja vakcīnām būtu jāpadara mūs veselākus, kāpēc bērni un pieaugušie paliek arvien slimāki, un jo vairāk vakcīnu, jo sliktāka ir situācija? Te labākais piemērs - ASV. Vai, atkāpjoties nostāk, tālāk no vakcinācijas kalendāra rāmja, ārsti tiešām nespēj ieraudzīt kopsakarības Latvijas bērnu veselības (drīzāk - slimību) tendencēs?
Vai tiešām Daba būtu pieļāvusi tik briesmīgas kļūdas, atņemot spēju mums pašiem tikt galā ar infekcijas slimībām? Un ka mums tagad jāmetas iekšā labot nepilnības cilvēka fizioloģijā, ievadot organismā sintētiskus toksisku komponentu kokteiļus kopā ar dzīviem vīrusiem (lasi arī te)? Sekas mēs jau redzam - autoimūno slimību epidēmija uzņem apgriezienus, par vēzi nemaz nerunājot. Un diemžēl ar tām sāk slimot jau bērni - diabēts jau sastopams pat zīdaiņiem. Un ar to es nesaku, ka vakcīnas ir vienīgais iemesls cilvēces dramatiski sliktajai veselībai, bet viens no būtiskiem aspektiem - noteikti. Vai tāda cena par iedomāto medicīnas progresu nav pārāk augsta? Kam jānotiek, lai pasaules vājprāta skrējiens apstātos?
Šī raksta tēma nav imunitātes stiprināšana. Taču visa www.curantur.lv vietne ir par to, kā būt veselākiem dabiskiem līdzekļiem. Un tā vietā, lai baidītos no slimībām, Curantur.lv piedāvā domāt, kā būt veseliem. Veselība nav atrodama ne tablešu burciņā, ne vakcīnas iepakojumā. Veselība mums dota katram no Dabas, pie kam cilvēka organisma atjaunošanās un atveseļošanās spējas ir apbrīnojamas. Svarīgi to dzīves laikā nesabojāt.
Brīvā griba un izvēles tiesības Latvijā
“Tā ir izvēle – vakcinēties vai nevakcinēties, un neviens nav spiests mūsu valstī to darīt obligāti. Tā ir vecāku izvēle, ko darīt ar savu bērnu,“ šī ir labākā ziņa, ko dzirdam raidījumā. “Cilvēka brīvā griba un brīvā izvēle” arī izskan raidījumā par vairākkārt, kas priecē. Pie tā mēs arī varētu palikt. Varētu vien vēlēt, lai ārsti vecākiem palīdzētu izdarīt šo grūto izvēli, stāstot un rādot objektīvo situāciju. Nevis uzsvērtu tikai vakcīnas ieguvumus un pat nereti izdarot spiedienu uz vecākiem (kas nāk pie ārsta cerībā, ka viņš kā speciālists taču zina labāk), bet arī nopietnos riskus. Lai ārsti aiz vakcinācijas plāna izpildes tabulām ieraudzītu katru konkrēto cilvēku, kurš galu galā nāk pie daktera, uzticot viņam savu veselību.
Zinu māmiņu, kurai par iespējamo reakciju uz vakcīnu ārste ieminējās tikai PĒC tam, kad mazulis jau bija savakcinēts. Un reakcija pēc vakcīnas, protams, bija, ko, paldies Dievam, māmiņai izdevās mazināt ar homeopātiskiem un citiem dabiskiem līdzekļiem. Uzskatu, ka šāda ārsta attieksme ir ne vien neprofesionāla, bet arī neētiska.
Ja atceramies, ka vārds Ārsts nozīmē skolotājs, tad mēs sagaidītu, ka ārsts ir pacienta pusē un strādā viņa atbalstam un veselībai. Taču lai tā būtu, vispirms pašam ārstam ir jāseko pētījumiem pasaulē, jātur atvērts prāts un spēja visu laiku mācīties, kā arī drosme atzīt savas kļūdas.
Grūtā izvēle attiecībā uz vakcīnām ir jāizdara vecākiem, nereti izlaužoties cauri dominējošajam vakcinācijas viedoklim, pašiem atrodot un atsijājot informāciju un pieņemot labāko lēmumu savam mazulim. Klausies raidījumu, un domā līdzi. Atceries, ka ne viss, ko stāsta ārsti, ir balta patiesība. Ārsti, kā jebkurš no mums, runā tikai savu zināšanu un pieredzes ietvaros, un mēs katrs varam kļūdīties.
Un atkārtošos - tikai objektīva informācija par vakcīnu nepieciešamību, ieguvumiem, riskiem (te lasi vakcīnu anotācijas, kur uzskaitīti arī blakusefekti) un arī alternatīvām iespējām savus mazuļus un sevi no slimībām pasargāt dod iespēju visus aspektus izsvērt un pieņemt rūpīgu lēmumu, kurš vistiešākajā veidā un visas dzīves garumā ietekmē veselību mums pašiem un mūsu bērniem.
Izvēlies būt vesels!
Rakstā varētu būt iesprukusi kāda doma no sarunām FaceBook domubiedru grupā. Par šo ieguldījumu un atbalstu - paldies.
Silvija Ābele, PhD
Homeopāte, CEASE terapeite, GAPS konsultante