"Nenomira - viss kārtībā" ??? Post Scriptum
Piezīme 25.01.2017. Kopš raksta publicēšanas brīža, SPKC mājas lapai mainīts dizains, un līdz ar to šajā rakstu sērijā norādītās SPKC saites nedarbosies un attēli vairs neatbilst šī brīža reālajai situācijai.
Šis ieraksts ir papildinājums rakstu sērijas ""Nenomira - viss kārtībā"???" 2. DAĻAS raksta nodaļai ar nosaukumu "Vai, kas, kur un kā Latvijā ziņo par blakusparādībām vai reakcijām pēc vakcīnas?"
Pēc rakstu sērijas publicēšanas FaceBook/Curantur.lv izvērtās visai spraiga diskusija par vakcinācijas tēmu, un cita starpā lasītājs norādīja, kur Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā VAR atrast iespēju ziņot par vakcīnu blaknēm. Ar šo informāciju tad steidzos dalīties arī te.
Prieks, ka, pateicoties lasītāju ieinteresētībai un vērībai, tomēr varu norādīt uz vietu SPKC mājas lapā, kur IR iespējams ziņot par reakcijām uz vakcīnām. Attēlā sarkanie ir šī raksta autores izcēlumi.
Vai pašreizējā variantā SPKC vietnē vakcīnu komplikāciju ziņojuma iespēju viegli atrast, ja to meklē pirmo reizi? - spriest katram pašam. Es pat ar mērķi šo ziņojuma vietu atrast, diemžēl palaidu garām necilo norādi, varbūt tieši šo iemeslu dēļ:
- aizpildāmā forma atrodas sadaļā Ārstniecības personām
- apakšsadaļa - Veidlapas ziņošanai par infekcijas slimību gadījumiem - nemin ne vārda par Vakcīnām
- pat sadaļas saturā virsraksts "Steidzamais ziņojums par infekcijas slimību, infekcijas slimības izraisītāja konstatēšanu" nesatur vārdu Vakcīna
- ja tomēr, neskatoties uz to, ka nemeklējam iespēju ziņot par infekcijas slimību, rūpīgi izlasām saites tekstu zem virsraksta "Steidzamais ziņojums par infekcijas slimību, infekcijas slimības izraisītāja konstatēšanu", tad 2. rindā ieraugām terminu "vakcinācijas izraisītas komplikācijas", kas labākai redzamībai nav ne izcelts, ne pasvītrots
- kad uzspiežam uz saites, atrodam formu Steidzamais paziņojums par infekcijas slimību, infekcijas slimības izraisītāja konstatēšanu, rezistentu mikroorganismu izdalīšanu un vakcinācijas izraisītu komplikāciju (blakusparādību) (veidlapa Nr.058/u)
- minētā forma (veidlapa Nr.058/u) aizpildāma ar roku, tātad skenējama un sūtāma elektroniski (vai pa pastu) uz SPKC. Vai tas būs pietiekami Steidzami?
- minētā forma jāaizpilda ārstiem nevis vecākiem
Priecājoties, ka kopīgiem spēkiem esam visbeidzot ziņošanas iespēju par vakcīnu komplikācijām SPKC atraduši, tomēr te atļaušos izteikt dažus ierosinājumus, lai cilvēkiem, kuriem šis jautājums ir aktuāls, nebūtu ilgstoši jāmaldās SPKC mājas lapā:
- izveidot vakcīnu komplikāciju ziņojuma formu vecākiem
- padarīt to viegli atrodamu SPKC mājas lapā, piemēram, ievietojot sadaļā Vakcinācija
- padarīt formu arī viegli vizuāli ieraugāmu
- Steidzamā ziņojuma formai atbilstoši nosaukumam pienāktos būt aizpildāmai un iesniedzamai elektroniski SPKC mājas lapā
Un visbeidzot, atgriežoties pie diskusijas būtības, ierosinājumi pašreizējās vakcīnu komplikāciju ziņošanas sistēmas sakārtošanai:
- vai sen nebūtu laiks 10 gadus vecus MK noteikumus un to "24. pielikumu Ministru kabineta 2006. gada 4. aprīļa noteikumiem Nr. 265" papildināt ar modernāku - tiešsaistē elektroniski aizpildāmu ziņojuma formu? Jāatzīst, ka šiem MK noteikumiem jau ir 9 grozījumi, no kuriem viens (2009. g. 13. okt.) attiecas tieši uz minēto veidlapu jeb 24. Pielikumu.
- ja šī brīža SPKC formas un Zāļu Valsts Aģentūrā saņemtie ziņojumi veido 2 neatkarīgas uzskaites sistēmas, ierosinājums ir šīs datu bāzes apvienot, veidojot tikai 1 kopīgu vakcīnu komplikāciju ziņojumu uzskaites un statistikas datu sistēmu
- statistikai par šādiem ziņojumiem būtu jābūt publiski pieejamiem, kā tas ir, piemēram, ASV - VAERS - Vaccine Adverse Event Reporting System. 2016. gada 26. martā VAERS datu bāzē atrodam 43 318 ziņojumus par dažādām komplikācijām pēc HPV vakcīnas. Cik un kādas komplikācijas pēc HPV un citām vakcīnām ir cilvēkiem Latvijā?
Lai mums visiem laba veselība un vakcīnu komplikāciju forma nekad nebūtu jāaizpilda!
Silvija Ābele