GAPS diēta 51.-60. diena Veselīgo sulu kokteiļu zīmē
20.03.2014 51. diena 64.1 kg
Šorīt atsāku savu Diatomu silīcija lietošanu. Citādi skatos, svars atkal pieaug. Vai par daudz riekstus ēdu? Vingrot vajag, to zinu.
Pret vakaru zaļie kokteiļi jau iegūst pavisam labu garšu – avokado, gurķis, puķkāposts, brokolis, selerijas kāts, koriandra lapas, citrons. Būtu labi nobriest atslodzes jeb detox dienām tikai ar kokteiļiem, bet vēl nespēju saņemties.
Vakariņām cepeškrāsnī top vista, recepti vairs nevaru atrast, bet pēc atmiņas izmantoju Lauras Dumberes recepti vecā žurnālā Ieva – salieku vistas kājas cepamā traukā ar vāku, virsū burkāni, paprika, ķiploki, sāls, pipari, pa virsu piciņās Gī sviests (ievēro, olīveļļu te nelieku), pavisam nedaudz ūdens pāri, vāku ciet un krāsnī iekšā (200 grādos, 1 stunda 15 min). Bērni priecīgi grauž vistas kājas:)
Vakar pagatavoju savu saldo kārumu Medussviestu – sajaucu Gī sviestu, medu, kokosriekstu eļļu (par eļļu to grūti saukt, jo tā cieta), pieliku klāt maltas čia sēklas, sagrieztas mandeles, kādas godži ogas. Ķepsēju iekšā saldumu, tomēr saprotu, ka attiecības vēl jāoptimizē, lai tik ļoti pēc sviesta tas viss kopā negaršotu.
21.03.2014 52. diena 63.9 kg
Brokastis – zaļais kokteilis, sauja mērcētu mandeļu, kafija.
Pusdienas – Čili con carne, 2 ēdamkarotes rīsu (esmu ciemos), salāti, kūkas vietā 2 mandarīni, gabaliņš siera, kafija.
Launags – kefīrs + čia sēklas + godži ogas. Bumbieris.
Vakariņas – cepeškrāsnī cepta vista ar dārzeņiem (sīpoli, ķiploki, paprika, burkāni) piparmētru tēja
Pa dienu man tiek arī svaigi spiesta sula no dārzeņiem un augļiem, un nevaru beigt grauzt mērcētās mandeles.
22.03.2014 53. diena 63.5 kg
Brokastīs 2 mīksti vārītas olas šorīt liekas par daudz. Kafija vēl ir mans rīta sabiedrotais. Biju jau tā kā noapaļojusies domās, ka ar 50. GAPS diētas dienu tā kā beigšu savu eksperimentu, bet šobrīd neredzu iemeslu, kāpēc lai es sāktu grauzt cepumus. Īstenībā paliek vēl interesantāk, jo, kopš no virtuves skapjaugšas nocelta suluspiede, katra diena ļauj izmēģināt visādas dārzeņu un augļu kombinācijas sulās. Šodien (sestdienā) tiek lieliem maisiem iepirkti visādi zaļumi, saknes un augļi. Gribu sevi pierunāt kādu dienu pārtikt tikai no sulām, bet joprojām nevaru saņemties.
Tā ka eksperimenti turpinās, un es turpināšu ziņot, kā man veicas.
Un vēl man ir 2 mērķi – gan zaudēt vēl kādu lieko kg no sava svara, lai gan redzu, ka tie no manis atvadās ļoti nelabprāt. Otrs – īstenībā svarīgāks un grūtāks mērķis būtu man sasniegt tādu enerģijas līmeni, lai fiziskais un emocionālais nespēks nav mans ikdienas pavadonis. Un ja vēl es spētu negribēt saldumus... Tad es ceru, ka lielās līnijās es būtu Tevi pārliecinājusi, un mana pieredze varbūt iedrošinātu arī Tevi izmēģināt šādu diētu.
Zaļais kokteilis jeb drīzāk zaļais biezenis – izspiesta sula no 1 gurķa, 2 seleriju kātiem, puses brokoļa, puscitrona, 1 neliela laima, sula blenderī sajaukta kopā ar 1 avokado un sauju diedzētu graudu. Garšīgi, jāēd ar karoti. Un šīs īstenībā varētu būt pusdienas.
Secinu, ka kombinācijas te ir neierobežotas, un katrs varam variēt un izmēģināt, lai gan garšas kārpiņas būtu priecīgas, gan vitamīni organismam piegādāti.
Šodien nopērku Möllers Zivju eļļu. Dzersim pa 2 kapsulām dienā, kamēr saules būs vairāk. Vakariņās sautēti brokoļi un burkāni, klāt panašķēju Pesto mērci. Pēcpusdienā un vakarā izdzeru 3 milzu krūzes asinsszāles tējas. Jaunais gardums mūsmājās – mērcētās mandeles nedaudz apgrauzdēju cepeškrāsnī. Ir vēl garšīgāk, arī puika ieknaksta.
23.03.2014 54. diena 63.1 kg
Mani svari atkal atdzīvojušies un esmu atpakaļ pie jau pazīstamās viegluma sajūtas. Šodien (svētdienā) saņemos sulu dienai. Visas sulas svaigi spiestas no augļiem un dārzeņiem, izdzertas uzreiz pēc pagatavošanas.
Brokastis – apelsīnu + greipfrūtu sula, kafija, 2 zivju eļļas kapsulas.
Otrās brokastis – sulas mikslis manā gaumē (bumbieris, burkāns, biete, selerijas kāts).
Pusdienas – zaļais biezenis samiksēts no sulas (gurķis, selerija, salātu lapas, citrons) un pusavokado un dīgstiem, klāt pieliekot pussauju žāvētas godži ogas. Neteikšu ka ir ļoti gardi, jo garšas kārpiņas nevar saprast, šis pasākums ir salds vai nesalds. Bet es saņemos un izēdu. Saprotu, ka man vēl jāmācās salikt kopā pareizos komponentus.
Launags – zāļu tēja organisma attīrīšanai (ar medu).
Vakariņas – sula (ķirbis, biete, brokolis, nedaudz gurķa, nedaudz burkāna, klāt pustējkarote olīveļļas).
Otrās vakariņas:) - dzērveņu tēja ar medu.
Naksniņas – smiltsērkšķu tēja (bez medus!).
No virtuves plaukta tiek izceltas tur sen savu slavas dienu gaidījušās grāmatas "Zaļā dzīve" un "The Juice Master". Pašķirstu tās iedvesmai. Nesaku, ka tagad pieslēgšos sulu diētai vai svaigēdājiem, galu galā man GAPS diēta jāievēro! Tomēr variēt ar dārzeņiem, zaļumiem un augļiem kokteiļos paliek arvien interesantāk. Un arī turpmāk centīšos sagatavot un izdzert vismaz 1 veselīgas sulas glāzi dienā.
Šodien man sanāca daudz staigāt, par ko priecājos. Nav jau īsti vingrošana, bet tomēr kustības svaigā gaisā, īpaši, ja starp mākoņiem varēju ķert pavasara saules starus.
24.03.2014 55.diena 62.7 kg
Šodien vēsturiski mans svaru cipars paiet zem 63 kg. Jūtos labi un sāku sev patikt spogulī. Tas dod stimulu pat simboliski pavingrot un iesmērēties ar manu „jauno firmas krēmu” – kokosriekstu eļļu. Mana sausā āda kāri uzsūc katru dabīgo piesātināto tauku molekulu, tiek arī sejai.
Ja vakar domāju (savas tējas pārdzērusiesJ), ka šorīt jau no paša rīta klupšu badaini virsū burkānu un rutku salātu bļodai (ko vakar pagatavoju bērniem veselīgās svētdienas zīmē, bet diemžēl tie tā arī palika, gandrīz neskarti), tad šorīt sajūtu, ka bads nemaz tik liels nav, un salāti vēl gaida savu kārtu. Toties ar baudu iemetu mutē mērcētās mandeles un notiesāju dēla neapēsto brokastu olu. Vakar bija grūti staigāt garām mērcēto un grauzdēto mandeļu trauciņam (nu, labi, tikai 2, bet goda vārds, vairāk ne, ieleca man mutē). Tādā pašā veidā ir tapis nākamais gardums – mērcētas un grauzdētas saulespuķu sēkliņas. Es tagad uzreiz neatceros, kāpēc diedzētas sēklas un rieksti ir labāki organismam. Nojaušu, ka dīgšanas procesā atdzīvojušies fermenti sašķeļ kādas mūsu organismam grūti sagremojamas vielas, noskaidrošu un noteikti pastāstīšu arī Tev.
Secinu, ka man sen bija jāpārskata un jāpasaka Tev mans vitamīnu arsenāls. Chlorella sen jau vairs man nav, bet, to laikam teicu. Arī sākumā minēto Naktssveces eļļu es īstenībā palietoju vien pāris dienas. Tagad katru rītu iemetu mutē 2 kapsulas zivju eļļas (DHA, EPA, vitamīnu A, D un E avots), 1 kapsulu augu eļļas (lai būtu arī omega-3, 6, 9 nepiesātinātās taukskābes) un pa retam atceros par Probiotiķu kapsulu, kuru attaisu un labo baktēriju pulverīti iemaisu vai nu kefīrā vai tāpat mutē. Tāpat arī bērniem (8 un 15 gadi).
Pārbaudīju Dr Natašas ieteikumu - Probiotiķi tiešām palīdz kakla sāpju gadījumā. Man kakla sāpes ir pirmā, vārīgākā vieta, ar ko organisms reaģē saslimšanas gadījumā vai tikai tai tuvojoties. Kad sajutu, ka sāk drusku sāpēt kakls, izbēru mutē 1 Probiotiķu kapsulas saturu vakarā pēc zobu tīrīšanas, no rīta un vēl tāpat nākamajā vakarā. Un tālāk aizmirsu par to, jo vairs nejutu. Izmēģini arī Tu, pirms ķeries pie ķīmiskajiem kakla pūšamajiem vai citām zālēm. Jo vairām miljardu baktēriju kapsulā, jo labāk Tev.
Bet šorīt es turpinu savu veselīgo apņemšanos un pagatavoju dārzeņu kokteili brokastīm – izspiežu sulu no burkāna, bietes, ķirbja, puses no laima. Klāt pielieku tējkaroti valriekstu eļļas (lai taukos šķīstošais A vitamīns no burkāna labāk uzsūktos organismā). Dzeru veselīgo kokteili man mīļajā oranži sarkanajā krāsā un atkal nodomāju, ka dzīve ir laba. Vēl jo vairāk tāpēc, ka pēc kokteiļa un aukstās dušas apbalvoju sevi ar veco, lielo krūzi kafijas, kam šodien balvā sev par centieniem veselības virzienā atļaujos pievienot nedaudz piena. Bet GAPS diēta turpinās! Dzīvojam:)
25.03.2014 56. diena 63.4 kg
Nu ja, prieki jau bija īsi. Nav jau brīnums, ka svars pazūd, ja suliņas tikai vēderā:) Māksla ir noturēt svaru, ja ēd. Šorīt brokastīs zaļais kokteilis no salātu lapām, gurķa, selerijas, laima, brokoļa. Cerēju, ka varēšu iztikt bez kafijas, bet kaut kā mana vecā lielā krūze kafijas atkal uztapa. Bez piena šoreiz, bez atlaidēm:) Knakstu artišoka lapas, kādas mandeles un saulespuķu sēklas, kārtīgas brokastis aizmirstu paēst.
Bērniem pagatavoju rīta kokteili – banāns, apelsīnu sula, ābolu sula, grieķu jogurts, medus. Kad paziņoju, ka tās arī visas brokastis, dēls patiesā sašutumā paziņoja, ka viņam vajagot arī paēst! Secinu, ka bērnus ar maniem kokteiļiem piemānīt grūti.
Pusdienās vakar vakarā pagatavotais vistas buljons. Secinu, ka man beidzamā laikā jāpiedomā, lai kāds gaļas ēdiens arī man tiktu, citādi te jau nekāda GAPS diēta vairs nesanāk. Bet varbūt pavasaris vainīgs, ka gribas svaigumus un zaļumus, un svaigās sulas iet iekšā tik labi!
Te pārdomām raksts par veģetāru un vegānu dzīves stilu. Lasi te
Domāju, cik dažādas atšķirīgas pieejas ir cilvēkiem, kas katra, acīmredzot balstīta uz saviem argumentiem vai veselības problēmām. Dikāna diēta, kas, kā dzirdu, ir populāra Latvijā šobrīd, redzi, atļaujot pat Diet Coke dzert, gaļu daudz ēst, bet taukus un sāli ne. Katrs esam savas patiesības meklējumos, vai ne?
Iedomājos, ka nepajautāju GAPS kursos par šo diētu un potenciāli iespējamo ķermeņa skābumu, ko populārais viedoklis saista ar pārlieku gaļas ēšanu, tātad arī GAPS gadījumā. Tomēr man nav īsti skaidrs, kā tas viss tur notiek mūsu smalkajā metabolisma fabrīciņā. Vakar iemācījos, cik svarīgs ir pietiekams kuņģa skābums (pH 2), lai kuņģa sulā esošie fermenti varētu sašķelt olbaltumvielas. Un tā pati 0.01 M sālsskābe (jā, jā, tā atrodas mums iekšā) savukārt dod signālu tālāk zarnu sieniņām, un tās izdala nākamos fermentus (sekretīns un kolecistokinīns), kas spēs neitralizēt no kuņģa nākošo skābi, barībai virzoties tālāk iekšā zarnu traktā (duodenum), radot daudz sārmaināku vidi. Tātad saprotu, ka šūnu un mūsu organisma pH tiek smalki regulēts ar paša ķermeņa bioķīmiskiem procesiem. Es nenoliedzu pārtikas nozīmi, zinu, ka diētai ir milzu nozīme (citādi taču mēs netiktos šajā dienasgrāmatā). Tomēr vēl nesaprotu, kurā brīdī un kā mūsu organisms var palikt pārāk skābs, ja vispār? Uz to vēl meklēšu atbildes, un ja atradīšu, Tev arī pateikšu.
26.03.2014 57. diena
27. 03.2014 58. diena 63. 2 kg
Vakar bija pirmā diena, kad neko neierakstīju savā dienasgrāmatā. Tveru to kā pirmo zīmi, ka varbūt vairs nav jāatceras katru dienu, ko ēdu, ko domāju, kā jūtos. Pat kas apēsts vakar, nav palicis prātā:) Fonā jau kuro dienu ir mandeles, jūtu, ka graužot tās nepārtraukti, īstenībā nemaz nepaspēju sajust izsalkumu, un dienas beigās ir sajūta, ka visa kā ir par daudz. Liekas, ar mandelēm būtu jāpiebremzē. Saka, ka kalorijas tajās arī daudz.
Šodien cepu steiku, klāt ēdot skābus kāpostus ar krējumu. Šorīt tapa arī 1 sula brokastīs no dārzeņiem un zaļumiem. Atcerējos arī par savu skumbriju tomātos. Kaut kā neliekas vairs nekas no tā, ko ēdu, vairs apetīti rosinošs. Ko nu lai daru?
28.03.2014 59. diena
Šodien saulaina diena. Liekas, enerģijas arī vairāk, tomēr brīnos, ka manas brīžam depresīvās domas neatkāpjas pat spožajā saulē. Ap plkst. 14 es tieku pie pusstundas sev. Atveru logu un ielaižu sauli istabā, pati nedaudz pastaipos un pasauļojos un, sajūtot saules starus sev uz ādas, sajūtos tik labi. Beigās saulītei par godu, kā paldies par doto enerģiju, izpildu pāris jogas sveicienu saulei. Krāsaino un priecīgo kokteili, ko pagatavoju, es dāvinu arī Tev. Skati recepti šeit
29.03.2014 60. diena 63.7 kg
Zaļais kokteilis no rīta, vēlāk vēl viens kokteilis - banāns zemenes ābolu sula, grieķu jogurts. Pastaiga, Foto, Vista – smieklīgi, bet tie ir visi manis piefiksētie atslēgvārdi šodienai. Man nepierasti lakoniski.
Iepriekšējais ieraksts GAPS diēta 46.-50. diena Nākamais ieraksts GAPS diēta 61.-65. diena