Visai tipiska vēstule no lasītājas, kas raksturo situāciju daudzās Latvijas ģimenēs, kurās aug mazuļi:
“Mans bērns ir 100% krūts bērns un pieniņu ēd vēl joprojām papildus piebarojumam. 4 Mēnešu vecumā meitiņai uz kājām saka parādītes sausi pleķīši. Esmu pati sēdināta uz piena produktu diētas, taču man liekas, ka tas tomēr varbūt ir no graudaugiem. Es pati uzturā lietoju gan kviešus, gan visus iespējamos graudaugus, cukuru... Pirmkārt, jau ļoti nomoka jautājums ko dot 9 mēnešus vecam bērnam ēst, jo ir kaut kāda produktu nepanesība, alerģija, nezinu īsti... Otrkārt, man pašai gribētos ko mainīt savā uzturā, nespodra āda, liekais svars, depresīvs noskaņojums, bieži problēmas ar vēdera izeju (tās vienkārši nav). Ir miljoniem jautājumu ar ko sākt, ko lasīt... Ko es kā ar krūti barojoša mamma drīkstu, lai maksimāli nekaitētu bērnam? Un kā veidot bērna uzturu? Liekas, ka ikrīta auzu putra ar augļiem, varbūt tomēr nav tik laba, lai gan viņai ļoti tā garšo....” G. B. /Vēstule publicēta ar lasītājas atļauju/
Vai vēstulē redzi sakarību starp to, ko mazulis un mamma ēd, un to, kā viņi jūtas un kādi simptomi nomoka? Es ilgi varētu ņemties no izmisuma par to, ko mazuļiem un pieaugušajiem nodara tā dēvētās valsts uztura vadlīnijas, kas no rīta līdz vakaram iesaka štopēt graudus kā bēdīgi slavenās uztura piramīdas pamatproduktus, un pilnīgi noteikti izvairīties no "taču tik sliktajiem taukiem." Par to jau gana esmu izrakstījusies - lasi arī šīs sērijas rakstā Reanimējam taukus, kā arī sadaļā UZTURS. Šoreiz par to, kā tad mainīt uzturu uz tādu, kas baro nevis slimību, bet vairo veselību. Ko, kā, kad sākt piedāvāt mazuļiem, kad viņi sāk lūkoties pēc kā vairāk papildus mammas pieniņam.
Lasi iepriekšējos rakstus
Kad sākt, ar ko sākt - iesaka Sally Fallon Morell
Šajā sadaļā ieteikumi no Sally Fallon Morell grāmatas „The Nourishing Traditions Book of Baby & Child Care”.
Kad mazulis vairs nebāž mēlīti laukā, kad karote vai kaut kas ēdams ieliks viņa mutē, tā ir zīme, ka mazulis gatavs sākt ēst papildus uzturu. Pusgads ir tas vecums, kad mātes piens vairs nespēj piegādāt mazulim pietiekamu dzelzs daudzumu, un tas ir viens no iemesliem, kāpēc jāsāk piebarošana. Zīdaiņi, kas ekskluzīvi baroti ar krūti pēc 6 mēnešu vecuma, var izaugt anēmiski.
4-6 mēnešu vecumā bērnam var sākt piedāvāt papildus ēdienu. Bērnus, kuri ir baroti ar piena maisījumu, var sākt piebarot ar papildus ēdienu no 4 mēnešu vecuma. Bērni, kas baroti ar krūti, visbiežāk var nogaidīt līdz 6 mēnešu vecumam, tomēr, ja mazulis jūtas izsalcis, tad papildus spēcinošo uzturu var iesākt ātrāk.
Tradicionālajās senajās kultūrās zīdaiņiem kā pirmo
papildus ēdienu deva aknas un olu dzeltenumus, kas bagāti ar vitamīniem un
holesterīnu, kas nepieciešams mazuļa smadzeņu attīstībai. Taču komerciāli
pieejamā bērnu pārtika satur, galvenokārt, tikai augļus un dārzeņus, kā arī graudu
putras. Dr Natasha Campbell-McBride un Sally Fallon Morell ieteikums ir gatavot
mazuļa ēdienu mājās.
Pārejai no piena uz „nopietnāku” pārtiku ir jānotiek ļoti pakāpeniski, sākot ar vienu ļoti mazu maltīti dienā. Pārējās ēdienreizēs ir jādod līdz šim dotais ēdiens - krūts piens vai piena maisījums ar nelielu daudzumu probiotiķu.
Svarīgi ir sākt ar vienu jaunu produktu un turpināt to dot vairākas dienas, lai varētu vērot bērna reakciju. Jaunais produkts jāpārtrauc uz mēnesi, ja novēro šādus simptomus:
Tādi produkti kā graudi, pārslas, maize ir grūti sagremojami delikātajam mazuļa zarnu traktam, tāpēc tie būtu jādod kā pēdējie. Ja kāds produkts tiek ieviests ēdienkartē pārāk agri, tas izraisa gremošanas trakta problēmas un vairo alerģiju iespējamību uz šiem produktiem. Ja zarnu trakts vēl nav pietiekami labi attīstījies, organismā var asimilēties nesagremotas ēdiena daļiņas. Kad tās nonāk asinsritē, imūnsistēma atbild ar alerģisku reakciju. Tieši nepareiza produktu izvēle, sākot mazulim dot biezāku ēdienu, ir par iemeslu bērnu alerģiju izplatībai epidēmiskos apmēros, arī Latvijā. Un vēl sliktāku situāciju padara ārstu cenšanās situāciju „glābt” ar zālēm un smērēm. Kā sekas, nākamais loģiskais solis šādam bērniņam ir astmas attīstība.
Foto: Dārtas pusdienas - sautējums vārīts buljonā, pa virsu sviestiņš, bietes ar krējumu un kotletītes. Dārtai 1 gads 2 mēneši
Zīdainim ēdot mātes pienu, viņš ar to saņem 50-60% tauku, kas veido gandrīz 6 reizes lielāku holesterīna daudzumu, salīdzinājumā ar pieaugušā uzturu. Tas viss ir nepieciešams bērna smadzeņu attīstībai un pilnvērtīgai augšanai. Daba ir paredzējusi šādu treknu uzturu zīdainim, nodrošinot, ka viņa organismā jau izdalās attiecīgie fermenti (pepsīns) un kuņģa sula. Ķīnā jaunajām māmiņām vismaz 1 mēnesi pēc dzemdībām iesaka ēst 6- 10 olas dienā un pietiekamu daudzumu vistas vai cūkas gaļas, lai nodrošinātu mazulim pienu, kas satur pietiekamu tauku daudzumu. Tātad mazuļa pirmajam papildus ēdienam jābūt nevis graudiem, kas bojā viņa gremošanas sistēmu un izraisa alerģijas, bet gan dzīvnieku valsts produktiem (taukiem un olbaltumvielām), jo to sagremošanai bērniņa organisms ir labāk pielāgots.
Jāatceras, ka, sākot piebarošanu, vienlaikus samazinās krūts piena daudzums mazuļa ēdienkartē. Ja kā pirmo papildus ēdienu zīdainim piegādā graudus, viņa uzturā sāk pietrūkt dzelzs, cinks, olbaltumvielas un B grupas vitamīni. To nenovēro, ja bērniņš kā pirmo jauno produktu saņem gaļu.
Kā jau tika minēts,
mazulis ar mātes pienu saņem ļoti treknu uzturu, un ir pavisam dīvaini viņam
sākt piedāvāt graudus, kas ne vien ir grūti sagremojami, bet arī ne tuvu
nelīdzinās pierastajam uzturam sastāva ziņā. Pareizāka izvēle ir tauku un eļļu,
gaļas un akniņu ieviešana mazuļa uzturā, jo tie piegādās vajadzīgos taukos
šķīstošos A, D un K2 vitamīnus, kas gādās par minerālvielu asimilāciju, mazuļa
augšanu un hormonu veidošanu. No 4 mēnešu vecuma mazulim būtu jādod arī mencu
aknu eļļa, sākot ar dažām pilēm, tad ¼ tējkaroti, līdz 8 mēnešu vecumā - jau ½
tējkaroti.
Gan Sally Fallon Morell, gan Natasha Campbell-McBride iesaka sākt piebarot mazuli ar kaulu buljonu, olas dzeltenumu, mājās gatavotu jogurtu, svaigi spiestām dārzeņu sulām, gaļu, akniņām, taukvielām (sviestu, mencu aknu eļļu, krējumu), vārītiem dārzeņiem, sutinātiem augļiem, skābētiem dārzeņiem, gaļas sautējumiem, krēmzupām un citiem uzturvielām bagātiem produktiem un ēdieniem.
Produktu norādes pa mēnešiem / nedēļām sk. zemāk.
Graudu putras, ko ilgus gadus uzskatījām par pirmo mazuļa piebarojumu, Sally Fallon Morell iesaka dot kā pēdējo produktu un tikai pēc gada, un arī tad – tikai pareizi sagatavotu. Graudiem, riekstiem un sēklām ir vislielākais potenciāls izraisīt alerģijas, tāpēc šie ieviešami tikai pēc gada vecuma. Mazuļiem līdz gadam organismā vēl nav fermenta, kas spētu sašķelt graudus, īpaši glutēnu saturošos. Ja tomēr vecāki vēlas mazulim piedāvāt graudu putras, tie būtu jāmērcē līdz 24 stundām, pievienojot jogurtu. Šis palīdz sākt sašķelt grūtāk sagremojamos komponentus.
Zīdaiņa super-produkti veselībai
|
Mazuļa ēdiens pa mēnešiem (parādīti tikai tie produkti, kas nāk klāt)
4- 6 mēneši
6-8 mēneši
8-12 mēneši
Virs gada
Ko nedot bērnam
Lasi arī šeit - WAPF vadlīnijas, kad un kā sākt dot mazulim papildus ēdienu.
Foto: mazulim 11 mēneši. Pusdienās sautēti dārzeņi, kam pamatā kaulu buljons
Kad, ko un kā sākt - programma 10 nedēļām - iesaka Natasha Campbell-McBride
Zemāk iztulkoti Dr Natasha Campbell-McBride ieteikumi zīdaiņu barošanai pa nedēļām, kas aprakstīts viņas GAPS grāmatā un blogā www.gaps.me. Ņem vērā, ka norādītās nedēļas nav mazuļa vecums, bet jauno produktu ieviešanas kalendārs pa nedēļām.
Papildus ēdienu vēlams sākt dot no 4 mēnešu vecuma, ja mazulis līdz tam ēdis piena maisījumu, bet tikai ar krūti barotam bērnam - no 6 mēnešu vecuma. Tomēr atceries, ka šīs ir tikai vadlīnijas, katrs bērniņš ir individuāls un attīstās savā tempā, tāpēc tieši māmiņai būs viņu un sevi vērot, un sajust, kad ir īstais brīdis ievest mazuli burvīgajā un tik garšām bagātajā, līdz šim mazulim nezināmajā uztura pasaulē. Iespējams, ka dažus pārtikas produktus būs nepieciešams iekļaut ēdienkartē vēlāk nekā šeit norādīts, tas atkarīgs no katra bērna konkrētā produkta pārtikas. Tāpat - atradīsi nelielas atšķirības Sally Fallon Morell un
1. nedēļa
2. nedēļa
3. nedēļa
Foto: Paulīne Anna (krūts bērns), vecums 9 mēneši. Nogaršo plūmi, tomātu, burkānu, avokado (avokado gan sablendēts kopā ar banānu un kokosriekstu eļļu, gan bez piedevām)
4. un 5. nedēļa
6. un 7. nedēļa
8. un 9. nedēļa
10. nedēļa un turpmāk
Foto: Polina, 1 gads 5 mēneši. Rokā desiņa, uz karotes avokado gabaliņš. Šķīvī oliņa un siers. Ģimenē vecāki piekopa Bērna Vadītas Ēšanas principu
Visu šo 10 nedēļu laikā svarīgi ņemt vērā šādus aspektus
Piemēram, ja vēlies pārbaudīt, vai mazulis gatavs sākt ēst olas dzeltenumu, tad tas jāizmēģina jēls nevis vārīts, un nevis vesela ola kopā ar baltumu. Cita pazīme, ka konkrētais produkts ir vai nu par agru ieviests vai par daudz uzreiz, ir izmaiņas mazuļa vēderiņa darbībā - sākas pārāk šķidra, mīksta vēdera izeja, caureja vai aizcietējumi. Par produkta asimilēšanas problēmām liecinās arī ādas nieze un/vai izsitumi uz ādas (ekzēma, utml). Šīs pazīmes pieņemiet kā indikatoru, ka bērna organisms vēl nav gatavs uzņemt jauno pārtikas produktu. Šajā gadījumā izņemiet to no ēdienkartes, nogaidiet dažas nedēļas un mēģiniet to no jauna iekļaut ēdienkartē. Piemērs, kā risināt bērna jutību uz piena olbaltumu. Ja pamanāt nopietnu reakciju uz pašu gatavoto jogurtu, pamēģiniet no jogurta atdalīt sūkalas (dzeltenais šķidrums, kas nostājas). Sūkalās ir mazāk piena olbaltumvielas, un produktu ir vieglāk organismam pārstrādāt, sāciet ar nelielu daudzumu sūkalu un pakāpeniski to palieliniet. Līdz puskrūze sūkalu tiek labi panesta, varat atsākt lietot jogurtu. |
Papildus kvalitatīvam ēdienam, bērnam ir nepieciešama uzmanība un mīlestība, ikdienas pastaigas svaigā gaisā un labs miegs. Nekas cits!
Lai veseli aug mazulīši katrā ģimenē!
Paldies Lienei Strazdiņai par palīdzību, tulkojot Dr
Campbell-McBride ieteikumus zīdaiņa barošanā.
Paldies visām drosmīgajām māmiņām, kas iesūtīja fotogrāfijas šī raksta ilustrācijai. Esmu respektējusi māmiņu lūgumu norādīt tikai to informāciju, ar ko viņas bija ar mieru dalīties.
Raksta gatavošanā izmantotie avoti:
Iesaku izlasīt
Silvija ĀBELE
Veselības, holistiska dzīvesveida un GAPS konsultante
Kā esi ievērojis/usi, www.curantur.lv netiek izvietotas reklāmas. Es šajā vietnē bez maksas un no sirds dalos ar savām zināšanām un pieredzi ceļā uz prieku un labāku veselību.
Ja Tev noder www.curantur.lv lasītais, Tu vari manu darbu atbalstīt ar Ziedojumu, lai šajā lapā arī turpmāk nebūtu jāievieto reklāmas. Pateicos Tev par atbalstu.
Visi raksti šajā sadaļā