Lai smaržo maizīte Tavās mājās
Mandeļu miltu maize
- Mandeļu milti 600
g (Latvijā meklē firmas Gemoss veikalos Skaties šeit)
- 3 Olas
- Taukviela 60 g (jeb 2 lielas ēdamkarotes ar kaudzi) – sviests, zosu tauki, Gī sviests, kokosriekstu eļļa, skābs krējums vai taml.
Šie daudzumi ir aptuveni / ieteicamie, bet arī tos Tu vari mainīt, izmēģināt un atrast savu unikālo recepti. Šīs 3 ir pamatlietas (var cept arī tikai ar šo), tālākais atkarīgs no Tevis – vai gribi maizīti sāļu vai saldu.
Ja vēlies sāļu maizīti - pieliec sāli, žāvētas garšvielas, rīvētu Čedaras sieru, tomātu biezeni, gabaliņos sagrieztu cukīni, rīvētu burkānu, gabaliņos sagrieztu ķirbi, biezpienu, vai taml. Variācijas ir bezgalīgas, tas viss nav jāliek kopā vienā reizē, bet sakombinē, kā Tu vēlies vai liec pa vienai piedevai katrā reizē. Un katru reizi Tava maizīte būs unikāla.
Ja vēlies saldu maizīti – liec klāt medu (1-2 ēdamkarotes pietiek), biezpienu, sēklas, riekstus, žāvētus augļus (rozīnes, dateles, aprikozes, vīģes), ābolus, svaigas vai saldētas ogas, banānu, u.c. Žāvētus augļus pirms pievienošanas maizes mīklai būtu labi izmērcēt (vismaz 2 stundas) un ūdenī aizvārīt (novest līdz viršanai). Variācijas ir tikpat bezgalīgas:)
Kad mīkla sajaukta, liec maizes formā/veidnē, kas ieziesta ar sviestu vai to pašu taukvielu, ko izmantoji mīklai.
Cep cepeškrāsnī mazā siltumā (apmēram 150 grādi) apmēram 1 stundu.
Es pārsvarā cepu pamatmaizi (mandeļu milti, olas, taukviela), kam pielieku medu un dažreiz pievienoju saulespuķu sēkliņas. Receptes autore saka, ka šo pašu mīklu var izmantot kā picas pamatni, kūkām vai pildīt groziņu (muffins) formiņās.
Ievēro maizītē nebūs ne kviešu miltu, ne cukura, ne rauga, ne sodas. Jo labāk Tavam vēderam. Maizīte tāpēc nebūs čagana un mīksta, kā pierasts baltmaizei, toties Tava maizīte būs ļoti veselīga. Es ieteiktu to pēc izcepšanas atstāt formiņā, un katru dienu nogriezt, cik kāro. Tādā veidā maizīte labi saglabāsies pat ilgāk par nedēļu.
Šo recepti te ielieku nevis tāpēc, ka es būtu maizes cepšanas meistare (noteikti neesmu), bet tāpēc, lai Tev parādītu, ka var ēst maizi, neēdot graudaugu miltus. No šīs maizes es pārtieku savas GAPS diētas laikā.
Avots - grāmata Gut and Psychology Syndrome, Natasha Campbell Mc-Bride
Plēkšņu kviešu miltu maize (spelt)
Skaties te īsu aprakstu un info, kur var nopirkt plēkšņu kviešu miltus
- 500 g plēkšņu kviešu
milti
- 1 tējkarote sāls
- 3.5 g sausais maizes
raugs
- 1 ēdamkarote medus
- 400 mL = 400 g silts
ūdens
- 1 ēdamkarote olīveļļa (jauno zināšanu gaismā es to aizvietotu ar sviestu, Gī vai kokosriekstu eļļu)
- Sajauc miltus ar
sauso raugu
- Siltā (ne karstā)
ūdenī izšķīdini sāli un medu
- Pievieno ūdeni
miltiem, sajauc, pievieno olīveļļu (vai citu taukvielu)
- Mīklu lej
ietaukotā maizes veidnē, atstāj 30 min siltā vietā uzrūgt
- Tad cep 180 grādos
45 minūtes
Parasti neliku olas, ievērojot oriģinālo recepti, tad maizītes čaganums atkarīgs no tā, cik labi uzrūgst raugs. Šoreiz pieliekot 3 olas, maizīte rūgstot pat izkāpa no veidnes un kukulītis izcepās mīksts kā švamme. Ģimene lielāko daļu maizītes uzreiz notiesāja siltu kopā ar sviestu un olīveļļu.
Autore Joanne Faulkner (Īrija) - skaties malā grāmatu Shiatsu & The Art of Conscious Cooking. Grāmatas 42. lpp. atradīsi šīs pašas maizītes recepti, tikai ar pilngraudu plēkšņu kviešu miltiem (Whole wheat spelt flower). Džo grāmatā apgalvo, ka, reizi uzcepot šo maizīti, Tu negribēsi vairs pirkt maizi veikalā - tik viegli tas ir (un tam es varu piekrist). Vēl 1 doma no grāmatas - kāds vīrs esot Džo teicis - ja tev nav laika savā dienā uzcept sev maizi, tad tev nav laika dzīvei. Spēcīgi, vai ne?
Lai smaržo maizīte arī Tavās mājās!
5 komentāri - Lai smaržo maizīte Tavās mājās
Šodien klausoties atkal vienu lielisku online konferenci thethyroidsummit.com, dzirdu teju katru otro runātāju pieminam glutēnu kā daudzu slimību cēloni un uzturētāju. Un tikai stiprinos savā ticībā, ka GAPS ir pareizais ceļš. Un mandeļu maize:)
Liels paldies par brīnišķīgajām receptēm!
Ar manās mājās jau kādu laiciņu iztiekam bez cukura un kategoriski nelietojam uzturā raugu. Maizi cepu pati, ar dabīgo ieraugu, vienīgi bērniem pietrūkst baltmaizes, tāpēc meklēju jaunas iedvesmas receptēm, kas būtu veselīgas un draudzīgas mūsu "diētai". Esmu lasījusi par kviešu kaitīgumu, tomēr īsti tam nevaru pievienoties. Man šķiet, ka kaitīgums drīzāk slēpjas raugā un īsajā raudzēšanas laikā, kurā kviešu grauds nepaspēj pārveidoties cilvēka organismam pieņemamā un viegli pārstrādājamā formā... Taisnība arī par to, ka, ja nestrādā zarnu trakts, tad organismā visi procesi norit nepareizi, traucēti. Tāpat arī aknas! To loma mūsu dzīvē ir ļoti svarīga, bet mēs tām regulāri darām pāri. Tik daudz tuvu pazīstamu, jaunu cilvēku šogad ir miruši, vai veģetē slimnīcās, kur viņus nevis ārstē, bet indē, ar ķīmijterapijām utt... bēdīgi... Un mana vārā balss, kā saucēja balss tuksnesī, netiek uzklausīta, bet viss taču sākas ar mūsu attieksmi pašiem pret sevi, pret savu veselību. Tāpēc man prieks, ka interneta plašumos esmu uzgājusi kādu radniecīgu dvēseli, kas cīnās ar līdzīgiem paņēmieniem!!! Paldies JUMS!
Iveta
Dr Perlmutter saka, ka kviešus kultivēt cilvēks sācis vien nieka pāris tūkstošus gadu atpakaļ, bet pirms tam nav pazinis un tātad nav lietojis uzturā. Dr O'Bryan apgalvo, ka cilvēka organismā nemaz neesot fermenta, kas spētu sašķelt glutēnu. Par to vairāk lasi www.theglutensummit.com un www.thedr.com.
Par rauga neveselīgumu es zinu, bet vēl nav sanācis vairāk palasīt un pamācīties. Man prieks, ka ir cilvēki arī Latvijā, kas par to visu domā vai sāk domāt. Un es ticu, ka mēs varam viens otru iedvesmot un viens no otra mācīties. Piemēram, es vēl necepu maizi ar ieraugu, bet labprāt to iedzīvinātu arī savā mājā. Varbūt vēlies padalīties? Paldies, ka lasi, domā un arī uzraksti. Tad zinu, ka šis viss nav par velti.